Udostępnię bardzo ciekawy materiał, jaki znalazłam na stronie zawod-architekt.pl. Kopiuję całą treść, aby nie zniknął z sieci, bo warto go zachować. Zachowałam oryginalny tytuł nadany przez Autorów, który bardzo przypadł mi do gustu, i zapewne określenia „prawniczy plac zabaw” będę chętnie używać.
Przeczytaj więcejRozporządzenie CPR (skrót od Construction Products Regulation – pełna treść rozporządzenia) wprowadziło ostatnimi laty trochę zamieszania w projektowaniu i wykonawstwie instalacji elektrycznych, energetycznych i teletechnicznych. Od momentu wejścia w życie tego dokumentu, kable stały się w Europie pełnoprawnymi wyrobami budowlanymi.
Wpadło mi niedawno w ręce wydawnictwo z 2012 r., opublikowane z okazji stulecia miesięcznika „Przegląd Pożarniczy”.
Opracowując audyty czy operaty ppoż. dla istniejących obiektów, dla których nie zachowała się dokumentacja projektowa budowlana, lub w zachowanej dokumentacji nie ma opisu warunków ochrony przeciwpożarowej, czasem (a ostatnio nawet coraz częściej) zdarza mi się próbować dotrzeć do obowiązujących wówczas przepisów, i próbować odtworzyć wymagania dla budynku wznoszonego w tamtym czasie. Dziś na przykład próbuję, znając przewidzianą 20 lat temu ilość wody do zewnętrznego gaszenia pożaru oraz opis rozwiązań konstrukcyjnych, ustalić, na jaką gęstość obciążenia ogniowego projektowany był magazyn o jednej kondygnacji nadziemnej i powierzchni 1100 m 2 .
Ewolucja przepisów techniczno-budowlanych i przeciwpożarowych na przestrzeni lat to dla mnie temat interesujący. Poza samymi wymaganiami, które się zmieniają się zarówno na bardziej rygorystyczne jak i na łagodniejsze, ciekawe są przyczyny tych zmian (często spowodowane zaistniałymi zdarzeniami – ostatni, świeżutki przykład – par. 17a rozporządzenia ws. ochrony ppoż. budynków) oraz to, jak poszczególne zapisy zmieniają swoje miejsce (mam tu na myśli np. migrujący podział budynków na kategorie ZL i PM, który z rozporządzenia o ochronie ppoż. przeniósł się do warunków technicznych, bądź wymagania dot. wyposażania budynków w hydranty wewnętrzne, które najpierw znajdowały się w polskiej normie przywołanej w rozporządzeniu, aby potem, z drobnymi modyfikacjami znaleźć się wprost w treści rozporządzenia).
„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania Państwowej Straż Pożarnej o charakterze edukacyjno-informacyjnym na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla”. Kampania była realizowana od października 2018 r. do marca 2019 r. KGPSP opublikowała podsumowanie tej akcji, które zamieszczam w poniższym wpisie.
Ciekawy materiał wart zachowania. Zamieszam tu fragment, a do całości odsyłam w linku na dole.
Tydzień Zapobiegania Pożarom obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych Ameryki i Kanadzie od 1922 roku i trwa przez cały tydzień (od niedzieli do soboty), w którym wypada dzień 9 października. Termin ten jest nieprzypadkowy – 8 października 1871 roku wybuchł wielki pożar w Chicago, w którym zginęło ok. 300 osób, a spłonęło ok 9 km kwadratowych zabudowań. Wydarzenia organizowane w ramach Fire Prevention Week mają na celu edukację społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa pożarowego.
Tytuł wpisu mówi sam za siebie – oto moje subiektywne zestawienie najciekawszych, znalezionych w internecie, reakcji ludzi na alarm pożarowy. Lista ta nie wyczerpuje wszystkich możliwości i zakładam, że w przyszłości może być aktualizowana. Niestety, przeważają zachowania, których nie należy pochwalać ani naśladować. Podkreślam, że niniejszy post traktuje o zachowaniach – nie o konkretnych osobach.
Czyli zamknij, zanim się zdrzemniesz. Mowa o drzwiach do sypialni.
Najnowsze komentarze