Prewencja inaczej

Tydzień Zapobiegania Pożarom – Fire Prevention Week

Tydzień Zapobiegania Pożarom obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych Ameryki i Kanadzie od 1922 roku i trwa przez cały tydzień (od niedzieli do soboty), w którym wypada dzień 9 października. Termin ten jest nieprzypadkowy – 8 października 1871 roku wybuchł wielki pożar w Chicago, w którym zginęło ok. 300 osób, a spłonęło ok 9 km kwadratowych zabudowań. Wydarzenia organizowane w ramach Fire Prevention Week mają na celu edukację społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa pożarowego.

W tym roku Tydzień Zapobiegania Pożarom wypada w dniach 7-13 października, a jego hasłem przewodnim jest: “Look. Listen. Learn. Be aware. Fire can happen anywhere” („Sprawdź. Słuchaj. Poznaj. Bądź czujny. Pożar może wydarzyć się wszędzie”). Tegoroczny Fire Prevention Week skupia się na trzech podstawowych działaniach, które ludzie mogą podjąć, aby zapobiec pożarowi i być bezpiecznym w przypadku jego wystąpienia:

SPRAWDŹ, jakie potencjalne zagrożenia pożarowe mogą występować w Twoim domu. Podejmij działania, aby zapobiec powstaniu pożaru. Zawsze pozostań w kuchni podczas gotowania. Jeśli musisz wyjść, wyłącz kuchenkę. Zachęcaj palaczy do palenia na zewnątrz. Zawsze gaś papierosy w dużych, głębokich popielniczkach, których nie można przewrócić. Sprawdź przewody elektryczne pod kątem uszkodzeń. Uszkodzony przewód może spowodować potencjalne zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym lub pożarem.

SŁUCHAJ czujek dymu w nagłych wypadkach. Upewnij się, że wszyscy znają dźwięk alarmu pożarowego i mogą go usłyszeć w nagłych wypadkach. Wczesne wykrycie pożaru przez czujki dymu daje dodatkowe sekundy na bezpieczną ewakuację. Upewnij się, że Twój dom jest odpowiednio wyposażony w działające czujniki dymu. Zainstaluj czujkę na każdym poziomie domu, w każdej sypialni. Testuj czujki co miesiąc, aby upewnić się, że działają. Wymień czujki dymu, które mają więcej niż 10 lat.

POZNAJ dwa sposoby ewakuacji z każdego pomieszczenia i upewnij się, że wszystkie drzwi i okna prowadzące na zewnątrz otwierają się łatwo i są dostępne.

Zapobieganie pożarom, stosowanie domowych czujek dymu, a także planowanie i praktyka ucieczki z domu w przypadku pożaru są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek. Ludzie mają skłonność do myślenia, że ​​ryzyko pożaru w domu jest niewielkie. Uważają też, że dom/mieszkanie jest miejscem najbezpieczniejszym, również pod kątem możliwości wystąpienia pożaru, podczas gdy jest dokładnie odwrotnie! Amerykańskie jednostki straży pożarnej reagowały na pożary domów i mieszkań w 2016 roku średnio co 90 sekund. Ponadto większość amerykańskich ofiar śmiertelnych (około 80%) to ofiary pożarów domów i mieszkań. Dobrą wiadomością jest to, że liczba  pożarów domów i mieszkań w ciągu ostatnich kilku dekad stale spada. Oznacza to, że ludzie coraz lepiej zapobiegają powstawaniu pożarów. Niestety, prawdopodobieństwo śmierci w przypadku wystąpienia pożaru w domu znacznie wzrosło – najnowsze dane NFPA pokazują, że ryzyko zgonu w domu było o 10% wyższe w 2016 w stosunku do 1980 roku.

W tym roku o Fire Prevention Week będzie dość głośno, a to między innymi za sprawą pana Pierre Voisine – Szefa Fire Department City of Cornwall. Pan Voisine – nie wiem, czy to trafne określenie – sparodiował Bohemian Rhapsody zespołu Queen, modyfikując pierwsze wersy utworu. Klip do obejrzenia poniżej:

Tekst śpiewany przez Voisine’a brzmi:

Hey! This is real life, it’s not just fantasy,

People die in fires, no escape from reality.

Open your eyes, look up to the ceiling and see.

Those little gadgets aren’t there to look pretty

because working alarms save your life make sure they work once a month.

Testing your smoke alarms, that’s what really matters to me.

To-oo mee.

Szef Fire Department City of Cornwall zapowiada kolejny film, przygotowywany wspólnie z strażą pożarną Barrie. Premiera ma odbyć się 7 października, pierwszego dnia Fire Prevention Week. Podlinkuję oczywiście!