Czym jest szerokość spocznika schodów, co do której wymagania zawarto w tabeli w par. 68 warunków technicznych? Prawdopodobnie w znakomitej większości przypadków projektowych nie ma się za specjalnie nad czym zastanawiać, bo najczęściej projektuje się schody dwubiegowe, a w tych szerokość spocznika jest, można powiedzieć, intuicyjna. Ale nie zawsze jest to takie oczywiste, o czym się niedawno przekonałam.
Poniżej przykład projektu klatki schodowej łamanej trójbiegowej:
Czy powyższa klatka spełnia wymagania WT w zakresie wymiarów spocznika? Czy minimalną szerokość użytkową dla spocznika należy zachować w jednym kierunku czy we wszystkich kierunkach? Czy szerokość spocznika nie jest de facto jego długością?
Poniżej wyniki poszukiwań i klika wariantów możliwości odpowiedzi na te pytania:
Projektanci nie mają zatem łatwo, bo brakuje jednoznacznej definicji i wskazania sposobu określania szerokości spoczników. Spośród wszystkich przedstawionych informacji wynika, że najbezpieczniej jest projektować spoczniki, których obydwa wymiary spełniać będą wymagania par. 68, jednak przy wspomnianej klatce łamanej trójbiegowej, od której moje dociekania się zaczęły, i której biegi mają wymagane 1,2 m – takie spoczniki 1,5 m x 1,5 m byłyby dziwnym i sztucznym tworem.
Źródła:
https://www.mpoia.pl/index.php/dzialalnosc/zespol-rzeczoznawcow/39-p-zespol-rzeczoznawcow-mpoia-rp/1369-opinia-nr-80-szerokosc-spocznika
https://slideplayer.pl/slide/9983631/
http://archiwum.kujawy.psp.gov.pl/pliki/prewencja/przedszkola/rysunki.pdf
Iza Trzeciak, absolwentka studiów cywilnych na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.
Najnowsze komentarze