Kategoria: Urządzenia przeciwpożarowe

Urządzenia przeciwpożarowe, Wiedza techniczna

Rozmieszczenie czujek pożarowych a przeszkody na stropie – kiedy przeszkodę traktować jak ścianę?

Od 21 września 2020 roku w Polsce obowiązującą wersją Specyfikacji Technicznej CEN/TS 54-14 Systemy sygnalizacji pożarowej — Część 14: Wytyczne planowania, projektowania, instalowania, odbioru, eksploatacji i konserwacji jest wersja PKN-CEN/TS 54-14:2020-09. Po 14 latach obowiązywania wersji z 2006 roku, w bieżącej rewizji standardu wprowadzono trochę zmian wartych uwagi – gdyż jest to jeden z najpopularniejszych u nas standardów projektowych dotyczących projektowania systemu sygnalizacji pożarowej.
Jedną ze zmian wprowadzonych w wydaniu z 2020 jest modyfikacja zasad rozmieszczania czujek na stropach z przeszkodami – np. belkami stropowymi lub kanałami wentylacyjnymi. Poniżej zamieszczam ściągę z tego zakresu.

Przeczytaj więcej
Be the First to comment. Read More
Przepisy, Urządzenia przeciwpożarowe

Obiekty budowlane, w których wymagane jest stosowanie SSP, DSO, SUG wodnych

Nic nowego, większość doskonale zna, ale zestawiłam te cztery paragrafy do jednej tabelki, i wg mnie wygląda to bardziej przejrzyście.

Przeczytaj więcej

Be the First to comment. Read More
Urządzenia przeciwpożarowe, Wiedza techniczna

Montaż i konserwacja SSP a uprawnienia elektryczne

Uprawnienia związane z urządzeniami przeciwpożarowymi to temat rzeka, którego się troszkę obawiam. Kto może instalować, uruchamiać, czyj podpis i pieczątka musi być na projekcie wykonawczym/dokumentacji powykonawczej, kto to jest projektant uprawniony w odniesieniu do danego systemu przeciwpożarowego, czego wymagać od ekipy montującej? Pamiętam jeszcze dyskusje publikowane na vaza.pl – udało się tam zebrać klika skrajnych wręcz opinii, choć nadal nie pomogło mi to wyrobić swojej. Później projektowałam przez jakiś czas stałe urządzenia gaśnicze gazowe, tzw. SUGGi (na które składa się system detekcji pożaru oraz zbiorniki ze środkiem gaśniczym, rurociągi i dysze – jakby nie patrzeć nazywaliśmy te dwie części „elektryka i hydraulika”). Doświadczenia tamtego czasu pokazały mi, że nie tylko ja się w tym gubię, bowiem moje SUGGi czasem bywały uwzględniane w instalacjach, które nadzoruje kierownik robót sanitarnych, czasem były u kierownika robót elektrycznych. Zdarzyło się nawet, że SUGG od początku budowy uznawany jako instalacja sanitarna, w jakimś jej momencie stawał się sanitarno-elektryczny, bo kierownik robót sanitarnych nie przyznawał się do systemu detekcji dymu i sterowania gaszeniem. To tak nawiasem.

Bartek miał niedawno okazję zgłębić temat uprawnień potrzebnych do wykonywania czynności montażowych i konserwacyjnych systemu sygnalizacji pożaru, i podzielił się wnioskami, do jakich doszedł.

Zapraszam!

Przeczytaj więcej

Be the First to comment. Read More
Przepisy, Urządzenia przeciwpożarowe

Czy drzwi ppoż. są objęte obowiązkiem wykonywania przeglądów technicznych?

Takie pytanie zadał mi Czytelnik, zajmujący się obsługą obiektów w zakresie przeglądów urządzeń przeciwpożarowych. Wśród osób bezpośrednio związanych z serwisem – jak przyznał Patryk, zarzucając ten temat  – opinie, czy drzwi przeciwpożarowe należy serwisować zgodnie z §3.2 rozporządzenia o ochronie przeciwpożarowej budynków, są podzielone. Wśród zarządców i właścicieli budynków również – jedni zlecają takie przeglądy, inni nie. Kto ma rację?

Przeczytaj więcej

Be the First to comment. Read More
Przepisy, Urządzenia przeciwpożarowe

Krajowe oceny techniczne urządzeń przeciwpożarowych (elementy składowe i zestawy)

Długo się zastanawiałam, jaki nadać tytuł temu wpisowi, aby był dla Was informacją, o czym będę prawić. Czy mi się udało osiągnąć cel, oceńcie sami. Rzecz dotyczy nowych regulacji wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych, zgodnie z którymi:

  • Deklaracje Zgodności zastąpione zostały Deklaracjami Stałości Właściwości Użytkowych;
  • Krajowe Aprobaty Techniczne zastąpiono Krajowymi Ocenami Technicznymi;
  • Certyfikaty Zgodności – Certyfikatami Stałości Właściwości Użytkowych.

Przeczytaj więcej

Be the First to comment. Read More