Prewencja inaczej

PODSUMOWANIE OGÓLNOPOLSKIEJ KAMPANII EDUKACYJNO-INFORMACYJNEJ PSP „CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA!”

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania Państwowej Straż Pożarnej o charakterze edukacyjno-informacyjnym na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla”. Kampania była realizowana od października 2018 r. do marca 2019 r. KGPSP opublikowała podsumowanie tej akcji, które zamieszczam w poniższym wpisie.

Głównym celem kampanii, jak w każdym sezonie grzewczym, było zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Kampania prowadzona przez Państwową Straż Pożarną, jak co roku skierowana jest do wszystkich.

Każdy z nas najbezpieczniej czuje się w domu, a to paradoksalnie właśnie w nim najczęściej  dochodzi do pożarów oraz innych zdarzeń, w których giną ludzie. 

Kampania składała się z kilku obszarów m.in.: edukacji, informacji i promocji.  I tak w ramach akcji zorganizowano 5718 spotkań z mieszkańcami gmin, powiatów,  w których udział wzięło 378 219 osób, temat był poruszany także w szkołach  w trakcie 34 356 pogadanek z uczniami i nauczycielami. Wyemitowano 1446 informacji w stacjach radiowych oraz 6336 w stacjach telewizyjnych. Byliśmy aktywni w social media 2961 razy. Wydrukowano 1 889 655 plakatów i ulotek. Jednym z przekazów do społeczeństwa był Apel Komendanta Głównego PSP, który za pośrednictwem kapelanów PSP został przekazany i odczytany w kościołach  i związkach wyznaniowych w grudniu. A wszystko po to, aby uświadamiać ludzi w każdym wieku o zagrożeniach, jakie mogą mieć miejsce w domu, podczas sezonu grzewczego oraz tego, jak ich uniknąć. Podczas spotkań, pogadanek i przedsięwzięć realizowanych w ramach kampanii, zwracaliśmy szczególną uwagę na niewielkie urządzenie, które jest elementem logo naszej kampanii – czyli czujkę. Czujka dymu, czy tlenku węgla może uratować nam życie.

Ta niewielka inwestycja w urządzenie da nam poczucie bezpieczeństwa w domu,  a w połączeniu z wiedzą i zdrowym rozsądkiem da efekt zamierzony, czyli bezpieczeństwo.

Dla przykładu w woj. śląskim, od 1 października 2018 roku do 31 marca 2019 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała 1145 zdarzeń, w których czujnik tlenku węgla lub czujnik dymu zadziałał 462 razy, czyli ponad 40%.

Naszym zamierzeniem i życzeniem było, jak co roku, zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych w tej niechlubnej statystyce zdarzeń. I jak pokazują statystyki (poniżej) od sezonu 2015/2016, tegoroczne podsumowanie pokazuje, że mamy drugi wynik, co do ofiar śmiertelnych, ale także spadek liczby zdarzeń oraz poszkodowanych podczas zdarzeń związanych z tleniem węgla.

Sezon 2018/2019

Data/ Zakres Liczba zdarzeń z CO Liczba osób rannych Liczba osób śmiertelnych
01.10.2018 r. – 31.03.2019 r. 3842 2024 52

Mamy nadzieję, że przyszły sezon grzewczy będzie rekordowo niski w swych statystykach, a działania edukacyjno-prewencyjne przyniosą zamierzony efekt.

Pamiętajmy, że największą inwestycją jest bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich!

Opr: mgr Marta Wawiórko, Wydział Prewencji Społecznej