Stałe urządzenia gaśnicze

Jakie jest stężenie tlenu przy gaszeniu gazem obojętnym?

Działanie gaśnicze gazów obojętnych (azotu, argonu i ich mieszanin) polega tylko i wyłącznie na obniżaniu stężenia tlenu w chronionej przestrzeni, przez co niemożliwe staje się kontynuowanie reakcji spalania. W związku z tym faktem, wielokrotnie padają następujące pytania: Ile tlenu zostanie? Czy to bezpieczne?

Odpowiedzią na pierwsze pytanie niech będzie poniższy wykres:

wykres_stezenie_tlenu

Dane, jakich użyłam do sporządzenia wykresu, są wręcz banalne. Otóż – stężenie tlenu w atmosferze równe 21% odpowiada po prostu stężeniu tlenu w powietrzu, bez żadnych dodatkowych gazów. Czyli 21% tlenu w atmosferze to 0% gazu gaśniczego obojętnego. Z drugiej strony – 100% gazu gaśniczego obojętnego to 0% tlenu. Z tych dwóch punktów powstała prosta na wykresie.

Teraz drugie pytanie: czy to bezpieczne?

Dla przykładu: załóżmy stężenie projektowe gazu obojętnego równe  40 % (co jest bliskie prawdy). Wartość stężenia tlenu, odczytana z wykresu, to ok 12,5%. Nie napawa to optymizmem, zwłaszcza, że zasady BHP określają, że stężenie bezpieczne tlenu (niewymagające środków ochrony indywidualnej), to co najmniej 18%. Z jednej strony – liczby mówią same za siebie. Z drugiej zaś… byłam w pomieszczeniu podczas wyładowania gazu obojętnego. Stężenie tlenu spadło do 11,5%, a ja nie czułam potrzeby ucieczki. Może granica bezpiecznego stężenia tlenu to też trochę kwestia indywidualna organizmu?

10 komentarzy

heh, ja przy stężeniu tlenu 12% , robiłem kilka serii na ergometrze 🙂
Taki niby trening hiposkyjny. Żadnych panicznych objawów ani skutków długoterminowych, ale zmęczenie następowało znacznie szybciej 🙂

Ja tam byłem w pomieszczeniu po wyzwoleniu instalacji gaśniczej (Inergen lub IG-541), a stężenie było na poziomie 11,5-12%. Żyję i mam się dobrze:) Pzdr

Witam, mam do Was pytanie: czy ktoś orientuje się może w jaki sposób określa się dopuszczalną ilość azotu w wiązce gazów technicznych w obiekcie PM. Chodzi o to, czy mając halę produkcyjną o kubaturze x m3 mogę w niej umieścić wiązkę butli z azotem o pojemności np. 600 l? Czy oblicza się to według wzoru, a może reguluje to jakiś przepis? Nie chcę żeby okazało się, że po zakupie takiego zestawu ktoś zarzuci, że ilość azotu jest zbyt duża i podczas awarii wyprze tlen z pomieszczenia co zagrozi zdrowiu i życiu pracowników. Azot używany jest do procesu technologicznego.
Z góry dziękuję i pozdrawiam

Nie sądzę, żeby jakieś przepisy to regulowały. Inaczej niemal każda butlownia SUG gazowego byłaby zagrażająca życiu ludzi.
Pomijam już efekty mechaniczne związane z awaryjnym uwolnieniem gazu z butli. Zdaje się, że Autorka bloga miała kiedyś film pokazujący takie zdarzenie 🙂