W tytułowym pytaniu mogły znaleźć się również urządzenia takie jak centrala sygnalizacji pożarowej czy centrala oddymiania, i inne, posiadające własne źródło zasilania awaryjnego.
Art. 5 Prawa Budowlanego nakazuje projektować budować obiekty budowlane zgodnie z przepisami prawa, w tym techniczno-budowlanymi oraz zasadami wiedzy technicznej. Idźmy dalej.
Zgodnie z warunkami technicznymi (par 183.2) przeciwpożarowy wyłącznik prądu odcina dopływ prądu do wszystkich obwodów, z wyjątkiem obwodów zasilających instalacje i urządzenia, których funkcjonowanie jest niezbędne podczas pożaru. Do takich urządzeń należą urządzenia przeciwpożarowe (czy ktoś ma jakieś wątpliwości?), w tym np. stałe urządzenia gaśnicze, urządzenia odbiorcze alarmów pożarowych wchodzące w skład system sygnalizacji pożaru, czy system oddymiania, których przeznaczeniem jest zadziałanie na wypadek i w czasie pożaru.
Idąc dalej są zasady wiedzy technicznej.
Wymaganie dotyczące wykonania zasilania kablem o klasie PH wynika z zasad wiedzy technicznej, do której zaliczają się między innymi standardy projektowe. Poniżej wklejam interesujący fragment powszechnie stosowanych wytycznych SITP WP 02:2010 WYTYCZNE PROJEKTOWANIA INSTALACJI SYGNALIZACJI POŻAROWEJ EDYCJA CZERWIEC 2011, który znajduje się w rozdziale 4.7.3 Okablowanie, a dokładniej jest t o Tabela nr 4.7.3/1.
Czy ma to sens?
Nie wiem. Przecież centrale mają akumulatory dobrane zwykle tak, aby zapewniły działanie przez 72 godziny.
Prowadzenie kabli zasilających do tych urządzeń sprzed PWP, poza kwestią kosztu i komplikacji na etapie ich wykonywania, ma też sporą wadę już w czasie eksploatacji. Fakt, iż te obwody będą pod nadal napięciem w przypadku, gdy podczas pożaru strażacy wyłączą zasilanie w budynku celem ugaszenia. Dla strażaków z prądem gaśniczym takie gwarantowane zasilanie z pewnością nie jest wyższym poziomem bezpieczeństwa.
Najnowsze komentarze