Galeria ppoż., System sygnalizacji pożarowej

Ile nieprawidłowości widzisz na zdjęciu?

Zdjęcie nadesłane przez Czytelnika wraz z pytaniem zawartym w tytule.

nieprawidłowośći_ssp

25 komentarzy

czyli:
1. Brak 0,5 m wolnej przestrzeni wokół.
2. Brak 1,5 m od strumienia nawiewanego powietrza.
3. W mojej ocenie powinna być w najwyższym miejscu, na podciągu (belce) to zła lokalizacja. Chyba że pomieszczenie powyżej 6 m, wtedy można. Ciekawe czy ktoś wie dlaczego? 😉
4. To czerwone to nie kapturek na czujce, tylko sygnalizator akustyczny. Zmyłka taka 🙂

Ad. 3. Jeśli pomieszczenie jest dość wysokie, czyli powyżej 6 m, to przewiduje się wystąpienie poduszki powietrznej (nagromadzenie się goracego powietrza) pod stropem, która uniemożliwiłaby dostanie się dymu do czujki. Wtedy czujki montuje się niżej, np. na podciągach.

Wg mnie jeszcze są dwie nieprawidłowości: iż sygnalizator nie jest poprawnie zainstalowany oraz niepoprawnym bądź nieprawidłowo zainstalowanym kablem. Można się domyślić, iż korytko siatkowe nie jest w wykonaniu E-90 (widać, że są w nim nie tylko kable PH), więc powinien on być zainstalowany na odpowiednich uchwytach PH poprzez kable o odporności PH. Nie widać osobnego przewodu do sygnalizatora poza korytkiem więc można się domyślić iż przewód do niego nie jest PH lub jest PH ale zamontowany nieprawidłowo.

Tak, przewody typu YnTKSY to przewody uniepalnione, więc nie ma przeciwwskazań technicznych. Jednak dobrą praktyką jest aby kable te biegły poza wspólnymi trasami z innymi instalacjami. Wykonuje się więc osobną trasę dla SSP, najczęściej w postaci rurek PVC montowanych bezpośrednio do stropu.

Z tym dyskutował.
Co prawda realnie rzecz ujmując trudno doszukać się zagrożenia w układaniu YnTKSY z HDGS czy HTKSH.
Natomiast czytając aprobatę na systemy mocowań, wiodącego polskiego producenta, gdzieś na początku jest tabela z wyszczególnieniem typów i producentów przewodów, z którymi te systemy badano. YnTKSY tam nie znalazłem. Przynajmniej w tej wersji aprobaty, którą czytałem. Nie wykluczam, że w innych rozwiązaniach nie ma takiego ograniczenia.

Skąd wiadomo, że chodzi o promień? A może wystarczy z jednej strony? I skąd w ogóle potrzeba owego pół metra?
– Słucham!

Dlaczego 0,5 m wokół? I dlaczego wyżej? Czy wysokość podciągu/belki (zwłaszcza w stosunku do wysokości pomieszczenia) jest nieistotna?

Nie wiem co, napisano w „wytycznych” SITP! W EN 54-14 coś takiego nie występuje (por. np. A.6.5.1.c)).
Parametr „pobrany” z wytycznych VdS, a chodzi o dostęp konserwacyjny, tj. obsługi, czyli montażu, wymiany, czyszczenia etc. Ergo, z jednej strony wystarczy! Nie trzeba dodawać, że mowa o czujkach punktowych.

W Zakładzie Technicznych Systemów Zabezpieczeń SGSP, do którego myślę, że czuje Pan pewien sentyment, w ramach ćwiczeń laboratoryjnych badany jest m.in. wpływ przeszkód pod stropem na rozchodzenie się dymu. Z tego co wyniki pomiarów wskazują, rzeczywiście warto zachować wolną przestrzeń wokół czujki, ponieważ zwłaszcza przy pożarach powoli rozwijających się (TF2, TF3), czujki z wolną przestrzenią wokół, szybciej reagowały w porównaniu do takich gdzie były przeszkody na stropie. Tworząca się warstwa przyścienna wokół przeszkód spowalnia wyraźnie dopływu dymu do detektora czujki.
Czy to powinna być przestrzeń o promieniu 0,2 m, 0,5 m czy 1,0 m to oczywiście nie jest do deterministycznego wyznaczenia, stąd pewnie jakąś wartość należało przyjąć i starać się ją stosować.

Dobrze napisane: „ĆWICZEŃ LABORATORYJNYCH”. Rzeczywistość (nie tylko w tym względzie) jest nieco dychotomiczna. Doskonale byłoby, gdyby stropy były wyłącznie płaskie. W życiu jednak jest nieco chropowato i pod górkę. To nie (cyt.) „warstwa przyścienna wokół przeszkód spowalnia”, lecz to, że dym jest lepki i „się klei” zamiast płynąć do czegoś tam…
Powtórzę: 0,5 m jest „konserwacyjne”!
Co Szanowny Pan powie, kiedy czujki punktowe przyjdzie zamontować w polu stropowym o szerokości 0,99 m?

Dodam: nie chodzi wyłącznie o czujki dymu! Chyba, że jestem w mylnym błędzie!
Wesołości życzę!

Ćwiczenia laboratoryjne prowadzimy obecnie w skali rzeczywistej, sporo się zmieniło w pracowni ZTSZ. W wolnej chwili zapraszam, sposobność skorzystania z wiedzy i doświadczenia będzie dla nas dużą przyjemnością i niebagatelnym wyróżnieniem.

Cztery czujki to jest skala rzeczywista?
Czy może uczelnia jest zabezpieczona? Z zakresem ochrony „ochrona całkowita”?
Miło się gawędzi, jednak proponuję na tym poprzestać, choć przyznam, nieźle byłoby poznać czynniki/parametry/wielkości skalujące, dopasowujące Wasze laboratoria do „skali rzeczywistej”.
Pozdrawiam!

Nie pamiętam już tych czasów, kiedy w laboratorium były cztery czujki. Zatem przystaję na propozycję.

Przecież to jest prawdopodobnie sygnalizator adresowalny podłączony w pętli dozorowej, więc przewodem YnTKSY. Zatem nie musi być podłączony przewodem PH.

Podstawowa sprawa, tuż pod czujką jest zamontowany nawiewnik wirowo-promieniowy, zatem jak dym ma się dostać do czujki przy pracującej wentylacji?
Brak uzgodnień międzybranżowych i koordynacji projektów…

Panowie – Bardzo interesująca dyskusja. Panie Tadeuszu – czy możemy liczyć na jakiś wpis na bloga od Pana? Internet podpowiada mi (może niesłusznie – jeśli tak to przepraszam), że zajmuje się Pan projektem zmian w specyfikacji technicznej 54-14 – może coś na ten temat? np czy planowana jest np jakakolwiek zmiana w zakresie przestrzeni pod podłogami podniesionymi lub w zakresie detekcji w szachtach instalacyjnych i dźwigowych? Tekst dotyczący typowych błędów też był by (przynajmniej dla mnie) bardzo ciekawy.

Zapis normy PN HD 60364-5-52:2011 punkt 528.1 dotyczący niedopuszczalności instalowania okablowania I i II poziomu napięcia w „tym samym oprzewodowaniu” bez spełnienia specjalnych wymagań opisanych w tej normie może w tym przypadku dyskwalifikować tego typu rozwiązanie. Na zdjęciu potencjalnie występuje tego typu zbliżenie lecz do oceny tego zagadnienia konieczna jest ocena dokumentacji.