Prewencja inaczej

Informacje dotyczące ewakuacji, które mogą ocalić ci życie

W 15. rocznicę wydarzeń 11 września 2001, profesor Ed Galea, ekspert w dziedzinie ewakuacji, opublikował na swoim profilu na serwisie LinkedIn tekst pod tytułem „Lekcje z 9/11 – informacje dotyczące ewakuacji, które mogą ocalić ci życie”. Poniżej moje autorskie (amatorskie również) tłumaczenie.

ed_galea

Dziś mija 15 rocznica ataków terrorystycznych na World Trade Center. Te wydarzenia zmieniły świat, dotykając nie tylko niewinnych ludzi, którzy znaleźli się w tym tragicznym wydarzeniu, ale każdego na naszej planecie. Dziś oblegane przez ludzi miejsca, infrastruktura krytyczna i budynki wysokie, są narażone na ryzyko nie tylko przypadkowych zdarzeń, ale też na ataki terrorystyczne.

Co my, jako jednostki, możemy zrobić, aby zwiększyć nasze szanse na przeżycie podczas wypadku lub ataku terrorystycznego? Uniwersytety Greenwich, Ulster i Liverpool przeprowadziły badanie procesu ewakuacji z Twim Towers w projekcie HEED. Częścią tego projektu było przeprowadzenie rozmów z prawie 300 osobami, które ewakuowały się z wież WTC. Rozmowy dostarczyły ogrom informacji odnośnie zachowania ludzi podczas ewakuacji, dając ważny wkład w zasady i praktykę inżynierii bezpieczeństwa pożarowego. Ale z poziomu indywidualnego także jest nauka, którą my, jako jednostki, możemy czerpać z doświadczenia ocalałych, ewakuowanych z WTC. Ta nauka może uratować nasze życie podczas zagrożenia w wysokim budynku lub innym zaludnionym miejscu.

  1. Nie odwlekaj wyjścia

Podczas ewakuacji z WTC większość osób tam przebywających podjęło wiele różnych zadań, zanim zaczęli ewakuację. Mała liczba osób opuściła budynek natychmiast. Nie należy zakładać,  że ewakuacja to tylko ćwiczenia. Nie ryzykuj swojego życia. Po usłyszeniu alarmu ewakuacyjnego, po prostu wyjdź.

  1. Poznaj swoją drogę ucieczki

Ewakuując się z WTC wielu ludzi traciło cenny czas na szukanie wyjść ewakuacyjnych. „Znaj swoją drogę ucieczki” to złota zasada dla każdego przebywającego w dużym budynku. Statystyki pokazują, że ludzie, który przetrwali ewakuację (z budynku, statku, samolotu), mieli wcześniej zaplanowaną drogę do wyjścia. Czasem widzialność jest bardzo ograniczona, więc jeśli masz w głowie obraz, dokąd masz iść – dajesz sobie najlepszą możliwą szansę.

  1. Nie zatrzymuj się w drodze, aby uspokoić rodzinę i znajomych

Wielu z ludzi ewakuujących się z WTC poświęcało swój cenny czas, aby podczas ucieczki, przy użyciu mediów społecznościowych, przekazać swojej rodzinie i znajomym, że wszystko jest w porządku. Każda minuta się liczy, i o ile zrozumiałe jest, że chcesz uspokoić ludzi, których kochasz –  to oni z pewnością nie chcieliby, aby to stanowiło zagrożenie dla twojego życia.

  1. Panie, nie porzucajcie swoich butów na schodach

Podczas długiej ewakuacji po schodach, wiele kobiet, w związku z dyskomfortem, zdejmowało i porzucało swoje buty na wysokim obcasie utrudniając tym samym ewakuację innym ludziom.
Drogie panie, trzymajcie w swoim biurku parę trampek, które pozwolą wam na szybką ucieczkę. Na drodze może znajdować potłuczone szkło lub gruzy, więc nigdy nie zostawajcie bez obuwia.

  1. Wiedz, ile czasu potrzebujesz, aby się wydostać

Większość ludzi, którzy ewakuowali się z WTC przyznało, że zajęło im to znacznie dłużej, niż się spodziewali. Jeśli wiesz, jak dużo czasu zajmie ci ucieczka, to jest dużo mniej prawdopodobne, że popełnisz któryś z pozostałych błędów. Nie czekaj na wypadek, aby się o tym przekonać.

Link do źródłowego artykułu oraz pochodzenie zdjęcia: https://www.linkedin.com/pulse/leasons-learnt-from-911-evacuation-information-could-ed-galea

Be the First to comment.