Z dniem 30 listopada 2015 r. weszły w życie zmiany do ustawy o ochronie przeciwpożarowej, wprowadzone przez ustawę z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów zawierające delegację do opracowania przepisów wykonawczych. Tym samym zostało uchylone Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 2003 roku w sprawie uzgadniania projektu budowlanego pod względem ochrony przeciwpożarowej.
Na podstawie nowelizacji Ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej wydano następujące rozporządzenia dotyczące zawodu rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz uzgadniania projektu budowlanego:
W pierwszej kolejności warto pochylić się nad samą ustawą o ochronie przeciwpożarowej. Zmianie uległy wymagania jakie musi spełniać kandydat na rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Ustawodawca w artykule 11b ust.1 określa te wymagania:
„ Art. 11b. 1. Rzeczoznawcą może być osoba, która posiada:
1) kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodu inżynier pożarnictwa lub posiada tytuł zawodowy inżynier lub magister inżynier oraz
2) przygotowanie zawodowe potwierdzone egzaminem złożonym z wynikiem pozytywnym.”
Zmianą w stosunku do rozporządzenia z dnia 16 czerwca 2003 r. w sprawie uzgadniania projektu budowlanego pod względem ochrony przeciwpożarowej jest uchylenie obowiązku odbycia co najmniej pięcioletniej praktyki zawodowej w zakresie ochrony przeciwpożarowej w rozumieniu ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej albo jako projektant w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.
Zniesienie formalnego obowiązku potwierdzenia praktyki zawodowej raczej nie będzie miało znaczenia praktycznego – szanse na uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu dla osób ubiegających się o przyznanie prawa do wykonywania zawodu rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych bez przygotowania praktycznego nie są zbyt duże.
Nowelizacja ustawy o ochronie przeciwpożarowej wprowadza obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z:
W kolejnych wpisach omówione zostaną poszczególne rozporządzenia dotyczące funkcji rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń ppoż.
Autorzy: dr inż. arch. Kamila Sikorska-Podyma – architekt, członek WOIA, Rozprawa doktorska obroniona na Politechnice Poznańskiej pt. ”Bezpieczeństwo pożarowe zabytkowych obiektów użyteczności publicznej na wybranych przykładach miasta Poznania”
mgr inż. arch Mariusz Sobczak – architekt, członek DOIA doktorant wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej
Autor rysunku – dr inż. arch. Kamila Sikorska-Podyma
Najnowsze komentarze