Pytanie często zadawane w branży związanej z instalacjami tryskaczowymi, wszak odpowiedź na nie może być nie lada reklamą skuteczności tychże zabezpieczeń. Powszechnie znane jest stwierdzenie, że „90% pożarów w obiektach wyposażonych w instalacje tryskaczowe zostaje ugaszonych (tudzież kontrolowanych) przez maksymalnie 4 tryskacze”.
Trudno o wiarygodne statystyki, które w sposób jednoznaczny określałyby, ile tryskaczy zadziałało. Znalazłam jednak pewien trop – publikację „A review of sprinkler system effectiveness studies” autorstwa panów: K. Frank, N. Gravestock, M. Spearpoint, C. Fleischmann. Przedstawię Wam dane w niej zawarte, a co bardziej dociekliwych odsyłam do linka pod wpisem.
Autorzy w swojej pracy opublikowali wykres, na którym przedstawili dane o liczbie uruchomionych tryskaczy w rzeczywistych pożarach, jakie udało im się pozyskać z różnych źródeł. Oto on:
Weźmy pod uwagę dane NFPA, dotyczące wszystkich instalacji tryskaczowych, bez podziału na wodne i powietrzne. Z danych przedstawionych na wykresie można odczytać, że:
Sumując powyższe dane, otrzymujemy informację, że:
W latach 2003-2007 oraz 2006-2010, wg danych NFPA, w 91% pożarów uruchomiło się do 5 tryskaczy.
W analizowanej publikacji przedstawiono jeszcze jeden interesujący wykres, tym razem pudełkowy. Pokazuje on dokładniej dane dotyczące zdarzeń, w których zadziałało do 10 tryskaczy:
Tu należy dodać wyjaśnienie, czym są owe pudełka i co mówią. Pudełka – to prostokąty wypełnione dwoma odcieniami szarości. Pudełka mają wąsy – to są linie biegnące od krawędzi pudełka do określonego punktu. (Mnie pudełka z wąsami przypominają strzykawki). Wąsy pokazują wartości minimalne i maksymalne. Całkowita długość pudełka to przedział wartości od pierwszego do trzeciego kwartylu zbioru danych. Granica pomiędzy odcinaniami szarości – to mediana (środkowa, przeciętna).
Przedstawiony wykres pudełkowy mówi nam, między innymi, że spośród wszystkich danych dotyczących pożarów w obiektach wyposażonych w instalację tryskaczową, zebranych przez autorów publikacji:
Idąc dalej, dojdziemy do końca tego wykresu – tj. do informacja, że w przypadku ok. 97% pożarów, objętych danymi, zadziałało do 10 tryskaczy. Widać też, że największy odsetek to zadziałania do 4 tryskaczy.
Odnosząc się do zdania „90% pożarów w obiektach wyposażonych w instalacje tryskaczowe zostaje ugaszonych (tudzież kontrolowanych – przyp. red.) przez maksymalnie 4 tryskacze” – bardzo możliwe, ze to prawda, jeśli za pewnik uznamy, że liczba otwartych tryskaczy jest jednoznaczna z faktem, że pożar został przez nie ugaszony (lub kontrolowany).
Źródło: https://firesciencereviews.springeropen.com/articles/10.1186/2193-0414-2-6
Najnowsze komentarze