Stałe urządzenia gaśnicze

Temperatura zadziałania tryskaczy

Nominalna temperatura otwarcia tryskacza, określana jest częściej mianem temperatury zadziałania. Powszechnie wiadomo, że odczytuje się ją z koloru cieczy w ampułce lub koloru topika.

ampułki_tryskaczowe

Standard VdS CEA 4001 ujmuje to tak: “Tryskacze posiadają barwny kod rozpoznawczy, który określa ich nominalną temperaturę otwarcia.” Wielkim uproszczeniem, a wręcz błędem jest jednak stwierdzenie, że kolor cieczy w ampułce determinuje temperaturę otwarcia tryskacza (uzasadniając, że wewnątrz znajdują się różne ciecze). Otóż to, co powoduje, że szklane ampułki pękają w różnych temperaturach, to różnica w wielkościach pęcherzyków powietrza znajdującego się wewnątrz ampułki.

Trudno wprawdzie znaleźć gdzieś wprost takie stwierdzenie.  Ja przeglądając  karty katalogowe tryskaczy różnych producentów,  znalazłam np. takie informacje:

“Nigdy nie należy montować tryskaczy ampułkowych, jeżeli ampułka jest uszkodzona lub jeżeli wystąpił ubytek cieczy z ampułki. W ampułce powinien znajdować się pęcherzyk powietrza. Tryskacz, w którym nastąpił ubytek powietrza z ampułki powinien zostać niezwłocznie zniszczony. Uwaga: montaż tryskacza ampułkowego w narażeniu na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego (promieniowanie ultrafioletowe) może wpłynąć na kolor barwnika użytego w ampułce do określenia temperatury reagowania. Zmiana koloru nie wpływa na działanie ampułki.”

Inny producent doprecyzowuje wielkości pęcherzyków:

“Średnica pęcherzyka powietrznego wynosi od około 1,5 mm dla tryskacza o temperaturze nominalnej 57°C do 2,5 mm dla tryskacza o temperaturze nominalnej 182°C.”

 

 

14 komentarzy

Witam,
Czysto hipotetycznie…, jeżeli mamy dwie ampułki z tą samą cieczą i w jednej z nich mamy pęcherzyk powietrza o wielkości „x”, a w drugiej o wielkości „2x” to która prędzej pęknie? Czyż nie ta druga?

Po co wobec powyższego różne ciecze w ampułkach, jak możemy regulować wielkości pęcherzyków powietrza?

Jak dla mnie stwierdzenie: „Otóż to, co powoduje, że szklane ampułki pękają w różnych temperaturach, to różnica w wielkościach pęcherzyków powietrza znajdującego się wewnątrz ampułki.” jest stwierdzeniem błędnym.

Zapraszam do dyskusji 😉

Songo, dziękuje za komentarz. Prawdopodobnie niewystarczająco jasno się wyraziłam. Według mnie, błędem jest stwierdzenie, że różne temperatury pęknięcia ampułek wynikają z zastosowania różnych cieczy. Innymi słowy – chciałam wyrazić opinię (albo nawet fakt), że istotą zagadnienia są właśnie wielkości pęcherzyków powietrza. Producenci ampułek milczą na temat substancji, które stosują (w końcu to ich tajemnica handlowa), ale można przypuszczać, że we wszystkich ampułkach danego producenta jest ta sama ciecz.

Różnokolorowe ciecze w ampułkach sa celem szybszego rozpoznania na podczas montażu.

Chętnie dowiem sie wąchali sposób Songo proponuje regulować wielkość pęcherzyka w ampułce.

O ile mnie pamięć nie myli, „sekretem” produkcji ampułki, jest podgrzanie mieszaniny cieczy, do pożądanej temperatury aktywacji i wtedy umieszczenie w niej odpowiedniej ilości gazu, tworzącego pęcherzyk. Poszukam w moich notatkach tych informacji.
Pozdrawiam,
Maciek

Miałem okazję być na kilku ciekawych szkoleniach / kursach w kilku ciekawych i bardzo ciekawych miejscach, np. Oklahoma State University. Poza tym zajmowałem się projektowaniem instalacji tryskaczowych, byłem kierownikiem kontraktu przy realizacji systemów ppoż, a teraz zajmuję się oceną ryzyka w ubezpieczeniu majątku. Nie posiadam wiedzy absolutnej, ale chyba mam całkiem solidną wszechstronną (z różnych punktów widzenia – od projektowania po ocenę i „wytykanie błędów” z perspektywy ubezpieczyciela) wiedzę o tych instalacjach. Jestem teraz „w rozjazdach”, ale postaram się nie zapomnieć o odnalezieniu tych notatek. W razie czego przypomnij się proszę na maciej.drzewicki@gmail.com

Trzecim czynnikiem o którym się zapomina jest również kształt samej ampułki.
Głównym czynnikiem determinującym wyzwolenie jest pęcherzyk, skład mieszaniny gazu i jego wielkość, ważna jest duża rozszerzalność cieplna.
Mieszanina cieczy istotne by ciecz miała mała rozszerzalność cieplna i dużą przewodność cieplną.
Kształt ampułki i rodzaj szkła,
Anegdota/ legenda miejska mówi ze Eduard Job wymyślił ampułki gotując na miękko jajka kurze, kiedy uświadomił sobie, że w paru sztukach zapominał przebić skorupkę by jajko nie pękło.

Dzień dobry,
Mam pytanie odnośnie klasyfikacji zakładu produkującego fotele z pcv, tworzyw sztucznych spienionych i tapicerki z tkaniny. Czy w świetle normy PN-EN 12845 – edycja 2015 na potrzeby projektowania instalacji tryskaczowej kwalifikuje się go do klasy zagrożenia pożarowego HHP2 czy HHP3?