Prewencja inaczej

Pożary na budowach

Obiekty budowlane należy projektować tak, aby spełniały podstawowe wymagania, wymienione w art. 5.1 Prawa Budowlanego, dotyczące nośności i stateczności konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego (po wszystkie odsyłam do art. 5.1 ustawy Prawo Budowlane), to oczywiście sprawa powszechnie znana i wiadoma. Ale tenże obiekt budowlany, w czasie jego powstawania, nie spełnia większości wspomnianych wymagań podstawowych, a już na pewno nie jest bezpieczny pożarowo.

Problem zauważono już jakiś czas temu, pojawiło się kilka ciekawych publikacji na ten temat. Wszak rośnie liczba pożarów na placach budowy. Są to pożary wewnątrz wznoszonych (lub remontowanych) budynków, pożary dachów, pożary w obrębie składowisk materiałów budowlanych oraz pożary tymczasowych obiektów stanowiących zaplecze budowy.

Pożar biurowca Warsaw Spire, źródło: http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/10,88291,16267437,pozar-warsaw-spire.html (Po tym zdarzeniu niektórzy obiekt ten nazywali „Warsaw Fire”)

W marcu tego roku miał miejsce Panel Dyskusyjny „Ochrona Przeciwpożarowa Obiektów w Budowie”. W wydarzeniu nie uczestniczyłam, ale na stronie współorganizatora, Stowarzyszenia Inżynierów Bezpieczeństwa Pożarowego, dostępne są prezentacje. Jedną z nich, której autorem jest pan Piotr Smardz, zamieszczam. Materiał pokazuje skalę problemu, jest bogaty w zdjęcia i informacje o zdarzeniach, które miały miejsce w ostatnich kilku latach.

Oryginalna wersja w pdf dostępna jest pod linkiem na końcu artykułu.

Źródło prezentacji: http://sibp.pl/uploads/docs/prezentacja-piotr-smardz.pdf

 

Be the First to comment.